Souhrn a zajimavosti série

V noci na dnešek Pittsburgh Penguins postoupili do druhého kola zcela rozhodujícím způsobem. Zraněními sužovaná Ottawa Senators nedokázala uhrát jediný zápas a sezóna pro ni po výsledku 4-0 končí.

Klíčové momenty a výsledkový servis série:

1. zápas: Pittsburgh ? Ottawa 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky: 2. a 59. Roberts, 13. Sýkora, 54. Malkin. Střely na branku: 35:26. Diváci: 17 132.

Gary Roberts sice promarodil (kotník, noha) více jak polovinu základní části, avšak na první zápas play-off byl mimořádně připraven. Proti Senators již odehrál pátou sérii play-off a letos načal její pád. Již dvaačtyřicetiletý hráč vstřelil ve druhé minutě zápasu gól, ze kterého se již Ottawa nevzpamatovala. Svůj účet navíc zatížil druhou trefou dvě minuty před koncem a hlasatel ho po utkání vyhlásil druhou hvězdou utkání.
Naopak hostující Senators nedokázali využít dvě přesilovky 5 na 3.
Zapomenout bychom také neměli na skvělý výkon brankáře Penguins Marc-Andre Fleuryho, který si připsal první shutout v play-off v kariéře.

2. zápas: Pittsburgh ? Ottawa 5:3 (1:0, 2:2, 2:1)
Branky: 26. a 31. Sýkora, 59. a 60. Malone, 17. Gončar - 32. Donovan, 37. Stillman, 49. Bass. Střely na branku: 54:30. Diváci: 17.132.

Hosté sice sahali po vítězství, ale to jim bylo znemožněno po trefě Ryana Malona minutu a dvě sekund před koncem. Rodák z Pittsburghu při přesilovce získal puk a po objetí Gerberovy branky efektivně zavěsil.
Senators během utkání prohrávali již 3:0, přesto na začátku třetí třetiny dokázali srovnat na 3:3. Vítězná Malonova trefa musela mrzet Martina Lapointa, který se v závěru utkání nechal zbytečně vyloučit za hru vysokou holí.
Penguins na svého soupeře vyslali 54 střel, což je nový rekord klubu.

3. zápas: Ottawa ? Pittsburgh 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Branky: 22. Foligno - 26. Talbot, 41. Crosby, 42. J. Staal, 49. Marián Hossa. Střely na branku: 34:38. Diváci: 19.961.

Poměrně jasné vítězství hostů nezahrnuje fakt, že v první třetině museli přestát bouřlivý nápor domácích. Senators sice na začátku druhé třetiny zásluhou Nicka Foligna poprvé v sérii vedli, avšak náskok jim vydržel pouze čtyři minuty. Ve třetí třetině již stříleli góly pouze hosté a bylo rozhodnuto.
Zřejmě nejlepší zápas prvního kola odehrál Marián Hossa, který si připsal tři body (1+2) a umlčel tak své kritiky.
V utkání se překvapivě objevil kapitán Daniel Alfredsson, který však nebyl stoprocentně zdráv. I tak si však vypracoval několik šancí. Se sebezapřením hrál i Jason Spezza (naražená noha).

4. zápas: Ottawa ? Pittsburgh 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Branky: 31. Stillman - 22. Malkin, 36. Jarkko Ruutu, 60. Crosby. Střely na branku: 22:34. Diváci: 19.954.

Na góly zřejmě nejvyrovnanější zápas série. Na všem ostatním se ovšem projevila převaha Penguins. Tučňáci svého soupeře přestříleli 34:22 (po dvou třetinách dokonce 30:13) a vytvořili si nespočet šancí.
Senators poslal do kolen neuznaný gól Antoina Vermetta, který by domácí dostal do vedení 2:1. Replay videorozhodčího totiž potvrdil, že útočník gólu docílil kopnutím brusle.
Sidney Crosby si v utkání připsal dva body, ale jeho výkon opět zastínil Evgeni Malkin, který byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Co rozhodlo:

Zatímco Penguins využívali pravidelně přesilovky, Senators se na početních výhodách vůbec nedařilo. Jediný gól Ottawy z přesilovky vstřelil ve druhém zápase Cory Stillman.
Senators byli častěji vylučovaným týmem a mnohdy zbytečně. Trest Martina Lapointa za hru vysokou holí využil ve vítězný gól Ryan Malone.
Fantastický Marc-Andre Fleury. Gólman Penguins pustil ze 122 střel pouze pět branek, což činí úspěšnost 95,5% procent. "Nikdy jsem ho neviděl hrát lépe," řekl Michel Therrien po čtvrtém utkání.
Osamocený Martin Gerber. Švýcar mezi tyčemi Senators podal fantastický výkon, který však zanikl ve čtyřech porážkách v řadě.
Zranění Senators. Ottawě chyběli klíčoví útočníci a někteří hráli se zraněními. Defenzivní specialisté Mike Fisher a Chris Kelly neodehráli jediný zápas, Daniel Alfredsson a Jason Spezza nebyli ve stoprocentní kondici.

Zajímavosti série:

Penguins vyhráli sérii play-off 4:0 naposledy v roce 1992. Tehdy na cestě do finále vyhráli 14 zápasů v řadě a později získali Stanley Cup.
Ottawa v celé sérii vstřelila pouze pět branek, což je více jak o trojnásobek méně než loňském prvním kole (18).
Penguins ve druhém zápase série vyslali na branku Senators celkem 54 střel, což je nový rekord klubu. Ten předchozí je z roku 1970, kdy "Tučňáci" prověřili brankáře St.Louis 49 pokusy.
Gary Roberts hrál s Ottawou pátou sérii play-off v kariéře. Hned čtyřikrát byl přitom úspěšný. V letech 2001-2004 vždy v dresu Maple Leafs Senators porazil, loni byli jeho Penguins vyřazeni.
Teprve podruhé za posledních deset let nepostoupil sedmý nasazený tým Východní konference. Další výjimkou byli v roce 2007 New Jersey Devils, kteří porazili Tampu Bay.
Z celkových 240 herních minut měla Ottawa vedení pouze čtyři minuty.

Nejlepší hráč série:

Evgeni Malkin, centr, Pittsburgh Penguins
(2+5)

Druhý muž kanadského bodování základní části bodoval ve třech utkáních série a to ještě neproměnil několik šancí. Celkový součet střel (22) mluví za vše. Malkin se do soupeře pustil hned v prvním utkání, kdy v první třetině namazal Petru Sýkorovi na druhý gól Penguins. Svůj účet v sérii uzavřel dnešním gólem z přesilovky, který znamenal důležité vedení 1:0. Jeho bodový součet výrazně kontrastuje s loňským play-off, kdy si v pěti utkáních připsal pouze čtyři asistence.

Ohlasy trenérů, zajímavé komentáře:

"Asi neměl co dělat. Vyhrál první zápas série, takže se mohl koukat. Já mám obyčejně hodně práce, takže tolik času nemám." Bryan Murray na dotaz, co říká tomu, že trenér Penguins Michel Therrien po prvním zápase sledoval trénink Senators.

"O našem vítězství jsem za celý zápas nepochybovali," Ryan Malone po druhém zápase série.

"Víte, jsme oproti loňsku jiný tým. Už to pro nás není nové. V pondělí do toho půjdeme a naši hráči vědí, co mohou očekávat." Michel Therrien před třetím utkáním.

"Tvrdíte, že neumí dávat v play-off góly? Minulý rok se mu nedařilo, ale to nikomu. Podívejte se, kolik má za tři letošní zápasy bodů." Pascal Dupuis hájí po třetím zápase Mariána Hossu.

"Chtěli jsme malou odplatu," Centr Jordan Staal po čtvrtém utkání.

"Prohráli jsme čtyři zápasy v řadě. Soupeř nás přehrával. Vůbec se nám nedařilo. Výkon celého mužstva se mi zrovna dvakrát nelíbil." Bryan Murray hodnotí sérii.