Maxime Talbot: za obětavost vítězství

NHL je plná obětavých hráčů, kterých si řadový fanoušek ani nevšimne. Často je to však škoda. Maxime Talbot je jedním z nich.

Po většinu hraje ve třetí nebo čtvrté řadě, přičemž druhá možnost je ta daleko více pravděpodobnější. V NHL hraje svou druhou sezónu a pořadí na draftu (8. kolo, 234. celkově) vlastně ani nedává tušit, že by se někdy do nějakého týmu pořádně prosadil. Odborníci mu ani nepředvídají střelecký potenciál či skvělé defenzivní schopnosti. Všechna zmíněná kritika či negativní hodnocení však zapomínají na jednu věc. Maxime Talbot je totiž dříč a jako jeden z mnoha se rozhodl, že se do NHL dostane svým odhodláním. Centr Penguins se navíc rozhodl, že v hlavním týmu zůstane stůj, co stůj. Otázka zní: proč letos nebyl ještě ani jednou na farmě, zatímco jiní, mnohem talentovaní, útočníci už ano? Odpověď je jasná. Talbot je pro svůj tým nepostradatelný i na chvostu čtvrté řady.

Začněme produktivitou. Rodák z Lemoyne, Quebek již letos nastřílel 9 branek, což je na hráče posledního útoku nebývale vysoké číslo. Pokud si však představujete, že jeho góly přišly náhodou či po utrápené kombinaci tří nejméně talentovaných útočníků týmu, tak se mýlíte. Talbotovou specialitou je totiž tah na bránu, když to soupeř nejméně čeká. Útočník Penguins dává většinou branky po individuální akci, kterou soupeři od někoho takového nečekají. Dva góly dal takhle zkraje sezóny (28. října) Philadelphii a tehdy tím načal vítězství 8:2. Po utkání se nejvíce skloňovalo jméno Crosby, ale Talbotovi spoluhráči přesně věděli, kdo je dovedl ke dvěma bodům.

Přidáme jednu aktualitu. Talbot je právem často nasazován na oslabení, která díky své energické hře zvládá mistrně. Oslabení Penguins hraje již druhou sezónu a podobně jako on, tak i celá pětice se začíná zápas od zápasu lepšit. V dnešní vítězství proti Floridě to byla opět zásluha jiných. První gól dal Malkin, druhý Armstrong. Posledně jmenovaný však rozhodl v prodloužení, ke kterému nemuselo ani dojít. Do konce zápasu zbývaly necelé dvě minuty. ?Panteři? hráli klasickou přesilovku pět na čtyři a stav byl vyrovnaný 1:1. K puku se dostal Montador na modré a pohotově vystřelil. Do rány mu však obětavě skočil Talbot, kterého puk bolestivě trefil do horní části těla. Talbot, ač cítil bolest, vstal a opětovně se snažil vyhodit puk z vlastního pásma, což se mu jako jedinému z pětice nakonec podařilo. Útočník Penguins nemohl vystřídat, ale jak to bylo po vyhození možné, odbelhal se na střídačku. Střídat mohl i dříve, ale to by Penguins patrně dostali gól. I přes bolest pokračoval. Kolik hráčů ligy je tohle ochotno udělat? V zápisu o utkání nakonec zůstane díky jedné asistenci. Nebyla ledajaká. Založila totiž útok, ze kterého vyšel vítězný gól v prodloužení.

Maxim Talbot je nenápadný, ale cenný. Zřejmě nikdy nebude hrát v prvních dvou útocích, přesto jeho černou práci budeme vídat ještě dlouho. Pokud si ji tedy všimneme.